English

Kubuntu Rehberi

Kubuntu; kullanımı kolay, güçlü ve popüler bir Linux dağıtımıdır. Laboratuvarlardaki bilgisayarlara Kubuntu Linux kurmamızdaki amaç, daha önce hiç bir Linux tabanlı işletim sistemi kullanmamış olan veya zaten kullanmakta olan öğrencilerimizin kampüs içersinde Linux kullanabilmelerini sağlamaktır.

Kubuntu, Bemba dilinde “insanlığa doğru” anlamına gelir.

Kubuntu masaüstü. Sık kullanılan uygulamalar (web tarayıcı, kelime işlemci vs.) için masaüstünde kısayollar hazır gelmektedir.
Kubuntu'da yüklü olan tüm uygulamalara erişmek için ekranın sol alt köşesindeki K Menü'yü kullanabilirsiniz.
Internet sitelerini açmak için Mozilla Firefox'u kullanabilirsiniz.
DOC, XLS, PPT gibi dosyaları açmak için OpenOffice.org yazılım seti mevcuttur. Microsoft Word ile açtığınız dosyaları OpenOffice.org Writer, Microsoft Excel ile açtığınız dosyaları OpenOffice.org Spreadsheet, Microsoft Powerpoint ile açtığınız dosyaları OpenOffice.org Presentation ile açabilirsiniz.
Bilgisayara USB diskinizi taktığınız zaman diske erişim için ekranın sağ alt köşesinde bir pencere belirir. Bu pencerede diskinizin adına tıklayarak dosyalarınıza erişebilirsiniz.
USB diskinizi bilgisayardan çıkarmadan önce lütfen bu pencerede diskinizin adının yanında beliren çıkarma simgesine tıklayın.
Bilgisayarı 2 dakika boyunca kullanmamanız durumunda oturumunuzun otomatik olarak kapatılacağına dair bir uyarı ile karşılaşırsınız.
Bilgisayardan kalkacağınız zaman lütfen önce K Menü'den Leave -> Log Out seçeneğini seçip ...
... ardından gelecek olan pencereden tekrar Log out'ı kullanınız.

Aşağıdaki listede Windows'ta kullanılan bazı uygulamaların Kubuntu Linux'ta kullanabileceğiniz eşleniklerini görebilirsiniz:

Internet ExplorerMozilla Firefox
Microsoft Office
  • Word
  • Excel
  • Powerpoint
OpenOffice.org
  • Writer
  • Calc
  • Impress
mIRCQuassel
NeroK3B
Notepad/WordpadKate
PhotoshopGIMP
WinampAmarok
Windows Media PlayerDragon Player
Windows Live MessengerKMess